چرا شراکت‌ها آسیب می‌بینند؟

شراکت‌ها معمولا به‌خاطر بحث سر این که چه کسی چه کار بکند، آسیب می‌بینند. یا این‌که هر شریک چقدر پول در می‌آورد. به‌نظرم دلایل تجزبه‌های خوب من در شراکت سه مورد است که هر سه شیوه‌ی برخورد ربط دارند:

  1. متوجه شدم هر میزان سرمایه که در کار مشترک بگذارم، باز هم کم است.
  2. تجربه به من یاد داده هر کس، هر شریک، چیزی برای یاد دادن به من دارد.
  3. می‌دانم با داشتن شریکی که در ایده‌پردازی کمک کند، بهتر عمل می‌کنم و می‌توانم تصمیمات مهم‌تری بگیرم.

مهم‌تر از همه، من نظری خاص (و به اعتقاد خودم صحیح) در مورد ارزش‌گذاری در بیزنس دارم. عقیده دارم سهم هر شریک از اول بر اساس سرمایه‌ای که هر کدام می‌گذارند تعیین می‌شود، یعنی بر اساس فکری، مالی، اعتباری. ارزش تمام کارها و کمک‌هایی که بعدا اضافه می‌شود، حتی اگر منجر به این شود که یکی از شرکا همه کارها را بکند و دیگری فقط در جلسات شرکت کند، باید بر مبنای ارزش ایجاد شده‌ی او و ارزش فعالیتش در بازار آزاد محاسبه شود.

اگر این‌کار را اینجوری انجام دهید، هیچ وقت مجبور نمی‌شوید سر این که چه کسی چه کاری بکند، بحث کنید. اگر یکی از شرکا نمی‌خواهد کار بکند، مشکلی نیست. حقوق ماهانه‌اش را قطع و از آن برای استخدام یک جایگزین استفاده کنید. اگر سیستم ارزیابی شما از ارزش عملکرد او درست باشد، حقوق لازم برای پرداخت به یک فرد لایق را دارید.

یک مورد دیگر. بعضی شراکت‌ها با انجام دادن کارها توسط یکی از شرکا شروع شده و بعد از مدتی شریک دیگر، امور را به دست می‌گیرد. اگر با منازعه کارتان را شروع کردید، عاقبت خوشی را نخواهید داشت.

“ال کی” یکی از همکاران من، یک‌بار به من گفت: “هیچ‌وقت با کسی شراکت نکن، مگر اینکه مطمئن باشی شریکت چیز غیر قابل جایگزینی ارائه خواهد داد. اگر اینطور نباشد، یکی از این دو مورد اتفاق می‌افتد: شکست می‌خورید و همدیگر را مقصر می‌دانید، پیروز می‌شوید و سر آن نزاع می‌کنید.”

از شراکت نترسید

شرکایی را که به آن‌ها اعتماد دارید، انتخاب کنید و سر این‌که این‌جور موارد چگونه باید حل شود باهم توتفق کنید. قبل از اینکه قراردادی امضا کنید چند سوال “اگر…آن‌وقت چه” از هم بپرسید. بعد بیزنس را شروع کنید و از کار کردن با هم لذت ببرید.

قسمتی از کتاب تبدیل رویا به ثروت از مایکل مسترسون

چرا شراکت‌ها آسیب می‌بینند؟
5

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه